Egy tanulmány nemrégiben beszámolt arról, hogy a nem megfelelő orális egészségnek a hátterében sok esetben a fizikális teljesítményt fokozó sportitalok, energiaitalok, illetve energiaszeletek is állhatnak.
Ezek az ételek és italok ugyanis egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek nem csak a fiatalok, hanem az idősebb sportolók köreiben is. Sokan hisznek bennük, ezért nap mint nap fogyasszák őket, és abban bíznak, hogy ezeknek köszönhetően valóban fokozni tudják a teljesítményüket. Abba azonban sokan nem gondolnak bele, hogy ezek az ételek és italok rövid idő alatt tönkre tehetik a fogsorunkat, így gyakran fogpótlás válik szükségessé.
Sokan nem gondolnák, hogy ilyen rossz állapotban van a sportolók fogsora
A Qubit az Univesity Collage London tanulmánya alapján beszámolt arról is, hogy az élsportolók fogai borzalmas állapotban vannak annak ellenére, hogy naponta többször is fogat mosnak, és rendszeresen eljárnak a fogorvosi szűrővizsgálatokra. A tanulmány szerint nagyon gyakran a sportolók orális egészségének hátterében valóban a sportitalok és az energiaszeletek állnak.
Ezek az étrend kiegészítő termékek ugyanis becsapósak lehetnek, hiszen a legtöbb magas cukor-és savtartalommal rendelkezik. Ezeknek a termékeknek a rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a fogszuvasodás kialakulásához, illetve a fogzománc kopásához is, ez pedig előbb-utóbb fogvesztéshez is vezethet.
Mi áll a rossz fogak hátterében és mi lehet a megoldás?
Több mint 350 élsportoló bevonásával zajlott az angol kutatás, ezek az emberek pedig a legkülönbözőbb sportokat űzik. Összesen 11 sportágról van szó, melyek között megtalálható az atlétika, a vitorlázás, az úszás, illetve a kerékpározás is. A kutatás keretein belül a nők és a férfiak egyaránt részt vettek a fogászati ellenőrzéseken és szűrővizsgálatokon, majd válaszolniuk kellett a fogápolási rutinjukról szóló kérdésekre is.
A kutatás után az eredmények kiértékelésével a kutatók arra jutottak, hogy bár a sportolók megpróbálnak ügyelni a szájuk egészségére, mégis fogazatuk az átlagosnál rosszabb állapotban van. A vizsgált élsportolók mintegy 50 százalékánál találtak kezeletlen lyukas fogat, és nagyon sokaknál kezdődő ínygyulladást is diagnosztizáltak.
A kutatók a rossz eredményeket leginkább a rengeteg cukros étrend kiegészítők fogyasztásának tudják be, ugyanis a résztvevők 87 százaléka rendszeresen fogyaszt sportitalt, a megkérdezettek mintegy 59 százaléka pedig szinte napi rendszerességgel fogyassza a különböző energiaszeleteket.
Egy korábban végzett kutatás eredményének tekintetében elmondható, hogy a sportolók gyakran tapasztalják edzések közben az igen zavaró szájszárazságot, melynek következményeként nem csak a fogazatuk de az ínyük is ki van téve a veszélyeknek.
A felmérésben résztvevők egy harmada véleménye szerint a nem megfelelő orális egészségük még az edzéseken, sőt a versenyeken nyújtott teljesítményüket is befolyásolhatja. A szakemberek ezt azzal magyarázták, hogy a szájban elszaporodott baktériumok az ínyen át a test mélyebb rétegeibe is kerülhetnek, ez pedig már akár komoly betegségekhez is vezethet.
Sportolóknak a szakemberek azt javasolják, hogy törekedjenek arra, hogy a lehető legkevesebb cukros étrend kiegészítőt fogyasszák, ha pedig ez nem megoldható, akkor a napi kettő helyett jóval többször mossanak fogat, és válasszák a magasabb fluoridtartalmú fogkrémeket.
A következők is érdekelhetnek
Ezért nem mindegy, hogy sportolóként milyen a fekhelyed
Az egészséges életmód kialakításához elengedhetetlen, hogy megértsük a fizikai aktivitás és az alvás kapcsolatát. Az elmúlt néhány évben több kutatás is zajlott, melyek bebizonyították azt, hogy ez a kapcsolat egy kétirányú dolog.
Sokszor az élsportolók fogsora sem hibátlan
Egy tanulmány nemrégiben beszámolt arról, hogy a nem megfelelő orális egészségnek a hátterében sok esetben a fizikális teljesítményt fokozó sportitalok, energiaitalok, illetve energiaszeletek is állhatnak.
A legtöbben csak a lakáshitelük miatt kötnek lakásbiztosítást
Manapság a pénzintézetek már elvárják, hogy lakáshitelt veszünk fel, akkor lakásbiztosítást is kössünk. Azoknak tehát, akiknek van lakáshitele, biztos, hogy van lakásbiztosítása is. Ám a statisztikák szerint meglehetősen alacsony azoknak az ingatlantulajdonosoknak a száma, akik